Cena s DPH / bez DPH
Hlavní stránka>ČSN EN 60976 - Zdravotnické elektrické přístroje - Lékařské urychlovače elektronů - Funkční charakteristiky
Sponsored link
Vydáno: 01.08.2008
ČSN EN 60976 - Zdravotnické elektrické přístroje - Lékařské urychlovače elektronů - Funkční charakteristiky

ČSN EN 60976

Zdravotnické elektrické přístroje - Lékařské urychlovače elektronů - Funkční charakteristiky

Formát
Dostupnost
Cena a měna
Anglicky Tisk
Skladem
850 Kč
S účinností od 2010-11-01 se nahrazuje ČSN IEC 976 (36 4767) z ledna 1999, která do uvedeného data platí souběžně s touto normou.
Označení normy:ČSN EN 60976
Třídící znak:364767
Počet stran:108
Vydáno:01.08.2008
Harmonizace:Norma není harmonizována
Katalogové číslo:81514
Popis

ČSN EN 60976

Tato norma platí pro lékařské urychlovače elektronů, pokud se používají v lékařské praxi k léčbě lidí. Tato norma platí pro lékařské urychlovače elektronů, které produkují svazek záření buď rentgenového záření nebo elektronového záření s jmenovitými energiemi v rozsahu od 1 MeV do 50 MeV, při maximálních dávkových příkonech v rozsahu od 0,001 Gy s-1 do 1 Gy s-1 ve vzdálenosti 1 m od zdroje záření a normální ozařovací vzdálenosti od 50 cm do 200 cm od zdroje záření. Tato norma popisuje soubor měření a zkušební postupy, které provádí výrobce v etapě návrhu a konstrukce lékařského urychlovače elektronů, ale nestanovuje přejímací zkoušky prováděné po instalaci přístroje u uživatele. Doprovodná zpráva IEC 60977 však uvádí, že řada zkušebních postupů je vhodná i pro přejímací zkoušky. Podmínky měření, popsané v této normě se liší od běžných podmínek, které se v současnosti používají. To platí zvláště pro polohu fantomu při měření a pro měření vzdálenosti od izocentra. Tyto nové podmínky mají nahrazovat, nikoliv doplňovat, současné metody. Tato norma specifikuje zkušební postupy při stanovení a uvedení funkčních charakteristik, jejichž znalost je považována za nezbytnou pro správné používání lékařského urychlovače elektronů a které mají být uvedeny v průvodní dokumentaci spolu s maximálními odchylkami nebo změnami, se kterými je nutno počítat při normálním použití. Formulář pro uvádění hodnot funkčních charakteristik je uveden v příloze A. Je známo, že do hodnocení funkčních charakteristik je nutno zahrnout nepřesnosti zkušebních metod. Nedoporučuje se však zahrnovat tyto nepřesnosti do celkové tolerance charakteristik, nýbrž uvádět je odděleně s tím, že zkušební metody mohou být zpřesněny. Smyslem této normy není v žádném případě bránit dalšímu vývoji nových typů přístrojů, v nichž se mohou provozní režimy a parametry lišit od těch, které jsou zde popsány za předpokladu, že zůstane zachována ekvivalentní úroveň vlastností, které jsou rozhodující z hlediska léčení pacientů. Není-li uvedeno jinak, předpokládá se, že lékařské urychlovače elektronů mají izocentrické rameno. Pokud je přístroj neizocentrický, musí být popisy charakteristik a zkušebních metod příslušným způsobem upraveny.